Natūralūs mineraliniai vandenys”Birutė” ir “Vytautas”

 

Birštono mineralinių vandenų produktai “Vytautas” ir “Birutė” Lietuvoje yra, ko gero, populiariausi. Tai lėmė daug  dešimtmečių  trunkantis jų vartojimas, nebloga šių vandenų mineralinė sudėtis ir aktyvi reklaminė kampanija. Šių vandenų gamintojai teigia, kad “Vytautas” – daugiausia mineralinių medžiagų Baltijos šalyse turintis,  pirmasis ir seniausias lietuviškas mineralinis vanduo, gaminamas nuo 1924 m. Labiausiai mediciniškai ištirtas vanduo Lietuvoje dėl pripažinto poveikio tinka tiek kurortiniam, tiek kasdieniam vartojimui. Apie mineralinį vandenį “Birutė” rašoma štai kas: “Gaunamas iš žemės gelmių, todėl turi žmogui gyvybiškai svarbių mineralinių medžiagų – kalcio, magnio, kalio. Gaivus ir lengvo skonio, todėl veiksmingai malšina troškulį ir organizmui suteikia būtinųjų mineralinių medžiagų bei mikroelementų”. Įmonė savo veiklos pradžią sieja su 1924 metais, kai pirmą kartą Lietuvoje pramoniniu būdu į butelius buvo pradėtas pilstyti mineralinis vanduo, vandenys buvo prisotinami angliarūgšte ir ruošiami platesniam naudojimui. Kadangi šio regiono vandenys buvo plačiai žinomi dėl pripažintų savo naudingų savybių, buvo nuspręsta Birštono mieste pastatyti gamyklą, kad unikalių savybių turintį vandenį žmonės galėtų vartoti ne tik kurorto sąlygomis, bet ir plačiau.

Na o dabar su “Birute” ir “Vytautu” susipažinkime artimiau. panagrinėkime, kiek ir kokių mineralų turi šie mineraliniai vandenys. 1 lentelėje pateikti šių vandenų cheminės analizės rezultatai (šių mineralinių medžiagų koncentracijos gali šiek tiek svyruoti, tačiau manau, kad svyravimai nėra dideli). 

1 lentelė. Natūralių mineralinių vandenų „Birutė“ ir „Vytautas“ cheminės analizės rezultatai.

Vandens kokybės rodiklis, jo vienetai

Vandens kokybės rodiklio vertė

„Birutė“

„Vytautas“

pH, pH vienetai

7,27

7,22

Savitasis elektros laidis (SEL), mS/cm

4,43

10,16

Permanganato skaičius,

mg O2/L

1,35

1,0

Bendrasis kietumas, mekv/L

16,05

47,6

Bendroji mineralizacija, g/L

2,7

7,3

Katijonai

 

 

Natris (Na+), mg/L

650

1727

Kalis (K+), mg/L

6

32

Kalcis (Ca2+), mg/L

186

552

Magnis (Mg2+), mg/L

81

240

Anijonai

 

 

Chloridai (Cl), mg/L

1204

3480

Sulfatai (SO42–), mg/L

375

989

Hidrokarbonatai (HCO3), mg/L

243

300

 

Trumpas komentaras

a) „Birutė“: kadangi šiame vandenyje daugiausiai yra natrio ir kalcio katijonų bei chloridų anijonų, jį galima vadinti natrio-kalcio chloridiniu vandeniu. Tai yra vidutinės mineralizacijos, labai silpnai šarminis (pH vos didesnis už 7), nedaug organinių medžiagų (maža permanganatinio skaičiaus vertė) turintis vanduo. Gerdami šį vandenį organizmas gauna nemažą kiekį jam labai reikalingų mineralų (kalcio, magnio ir kalio jonų).

b) „Vytautas“: šiame vandenyje (kaip ir „Birutėje“) taip pat vyrauja natrio ir kalcio katijonai bei chloridų anijonai. Vadinasi, jį taip pat galima vadinti natrio-kalcio chloridiniu vandeniu. Šio vandens mineralizacija yra gerokai didesnė negu „Birutės“. Atidžiau pastudijavus šių mineralinių vandenų cheminės analizės rezultatus matosi, kad pagrindinių jonų koncentracija „Vytaute“ yra maždaug 2,6-2,8 kartus didesnė negu „Birutėje“. Grubiai kalbant, praskiedus „Vytautą“ su dejonizuotu vandeniu apie 3 kartus, galima turėti į „Birutę“ panašų vandenį. Jeigu kalbėti rimtai, tai „Birutės“ reikia išgerti apie 3 kartus daugiau negu „Vytauto“ kad organizmas gautų panašų mineralinių medžiagų kiekį. Šiaip jau, „Vytauto“ reklamoje per televiziją skambantis teiginys „daugiausiai mineralų turintis vanduo“ yra matomai teisingas.

2 lentelėje pateiktos sveikatos specialistų (higienistų) rekomenduojamos įvairių mineralinių medžiagų paros normos suaugusiam žmogui (mg) ir šių normų dalis (%), kuri yra viename litre nagrinėjamų mineralinių vandenų.

 

2 lentelė. Rekomenduojama mineralinės medžiagos paros norma suaugusiam žmogui (mg) ir šios normos dalis (%), kuri yra viename litre mineralinio vandens.

 

Mineralinė medžiaga

Mineralinės medžiagos koncentracija natūraliame mineraliniame vandenyje „Birutė“

Mineralinės medžiagos koncentracija natūraliame mineraliniame vandenyje „Vytautas“

Rekomenduoja-ma mineralinės medžiagos paros norma suaugusiam žmogui, mg

Rekomenduojamos paros normos dalis viename litre natūralaus mineralinio vandens „Birutė“, %

Rekomenduojamos paros normos dalis viename litre natūralaus mineralinio vandens „Vytautas“, %

Kalcio jonai (Ca2+)

186

552

800

23,25

69

Magnio jonai (Mg2+)

81

240

375

21,6

64

Kalio jonai (K+)

6

32

2000

0,3

1,6

Natrio jonai (Na+)

650

1727

Chloridų jonai (Cl)

1204

3480

800

150,5

435

Sulfatų jonai (SO42–)

375

989

 

2 lentelėje pateikti duomenys rodo, kad per parą išgėrus vieną litrą „Birutės“, suaugusio žmogaus organizmas gauna 23,25 % kalcio ir 21,6 % magnio paros normos, o išgėrus vieną litrą „Vytauto“ –  net 69 % kalcio ir 64 % magnio paros normos. Tai yra neblogai, tačiau šalia gerų dalykų, kaip taisyklė, būna ir nelabai gerų. Išgėrus po vieną litrą šių mineralinių vandenų organizmas gauna pernelyg daug chloridų jonų (paprasčiau tariant, pernelyg daug valgomosios druskos). Medicininėje literatūroje teigiama, kad valgomoji druska didina kraujospūdį. Šis teiginys yra teisingas, kadangi pats asmeniškai tikrinau. To neturėtų pamiršti hipertonikai, t.y. žmonės, turintys padidintą kraujospūdį. Skanaus.